sobota, 30 kwietnia 2011

Wynalezienie silnika

Światowy postęp techniczny nie ominął również sektora motoryzacji.Od czasu wynalezienia silnika spalinowego,cały czas jest on modernizowany i ulepszany,mimo iż zasada działania silnika czterosuwowego pozostaje ciągle ta sama.
Zacznijmy jednak od początku,a zaczyna się on od czasu Ludwika szesnastego (1673)gdzie nadworny uczony Christian Huygens (fizyk i matematyk)zbudował urządzenie które miało zadanie nawodnienie królewskich ogrodów.Urządzenie składało się z tłoka umieszczonego w cylindrze i prochu strzelniczego (coś w końcu musiało wprawić w ruch tłok).Cały system zadziałał raz,ale ruch który wykonał tłok można nazwać suwem pracy i stanowił on niezbędny krok w kierunku utworzenia maszyny spalinowej.Był to pierwszy krok do stworzenia silnika o spalaniu wewnętrznym.
Działanie silnika czterosuwowego udało się zdefiniować w 1862 roku Alphonsowi Beau de Rochasowi,natomiast 1871 roku Reitchmann skonstruował prototyp silnika ,który opierał się na koncepcji Rochasa.W 1876 niemiecki konstruktor Nicolaus August Otto wraz ze swoim niemieckim rodakiem inżynierem,oraz przemysłowcem Eugenem Langenem zbudowali gazowy silnik czterosuwowy.Od tego czasu rozwój silników spalinowych zaczyna szybko postępować na przód.W 1879 roku ukazały się pierwsze silniki pracujące na benzynie.Firmy zaczęły produkcję silników o coraz większej mocy.Ze względu na sposób zapłonu mieszanki powietrzno-paliwowej takie silniki noszą ogólna nazwę silnika z zapłonem iskrowym.

Nowy kierunek w budowie silników spalinowych zapoczątkował Rudolf Diesel który zbudował pierwszy silnik z zapłonem samoczynnym w 1897 roku.Silnik ten nie posiadał elektrycznej instalacji zapłonowej.Do cylindra zamiast mieszanki powietrzno-paliwowej było zasysane czyste powietrze i sprężane do tego stopnia ,że uzyskana w końcu suwu sprężania temperatura powietrza,powodowała samozapłon wtryskiwanego paliwa (oleju napędowego).Do wtrysku paliwa Diesel zastosował kilkustopniową sprężarkę powietrza.Ze względu na duży ciężar w stosunku do rozwijanej mocy i mała prędkość obrotową silnik na początku miał zastosowanie stacjonarne.Dopiero w 1927 roku wynalezienie przez Mc Kennie wysokociśnieniowej pompy paliwowej zapoczątkowało szybki rozwój lekkich silników wysokoprężnych.

czwartek, 28 kwietnia 2011

Początki motoryzacji

Dawno temu, kiedy ludzie poruszali się wyłącznie na koniach, osłach lub zresztą najczęściej, na stopach, nikt nie przypuszczał, że poczciwe czteronożne stworzenie będzie zastąpione przez czterokołowego, wydającego przeraźliwe dźwięki „potwora”. Zanim to się jednak stało, auta przeszły długą drogę, żeby stać się najpopularniejszym środkiem transportu.

Już w XVII w. myślano nad pojazdami napędzanymi parą wodną. Istnieje historia o flandryjskim księdzu Ferdynandzie Vebiestcie, który miał w owym wieku przedstawić chińskiemu cesarzowi taki pojazd. Niestety nie ma na to żadnych dowodów, dlatego za wynalazcę auta uważa się Nicolasa-Josepha Cugnota. Zaprezentował on swój wynalazek w 1769r,potem Lenoir w 1860 roku zbudował prymitywny jak na nasze czasy silnik spalinowy napędzany gazem świetlnym. Silnik skonstruowany przez Lenoira został zastosowany w pojeździe skonstruowanym w 1862 roku, czyli w dwa lata po wynalezieniu silnika na gaz świetlny.

Wiek później, w roku 1870 miało miejsce kolejne konstruktorskie odkrycie. Mianowicie zostały wtedy wynalezione pierwsze samochody napędzane benzyną, a dokonał tego Siegfried Marcus.Niestety pierwsze silniki spalinowe nie nadawały się jako tako do samochodu. Kolejnym krokiem w udoskonalaniu tej wspaniałej maszyny było skonstruowanie silnika o spalaniu wewnętrznym. Dokonało tego niemal w tym samym czasie kilku inżynierów: Karl Benz w 1885r, natomiast Gottlieb Daimler oraz Wilhelm Maybach w 1889r.Ich modyfikacja silnika polegała na zwiększeniu obrotów co również przedłożyło się na zwiększenie mocy. Tak zbudowane silniki były w stu procentach praktyczne i gotowe natychmiastowo do zastosowania w samochodzie.

Przełomu w produkcji samochodów dokonał Henry Ford, kiedy to w 1908r rozpoczął wielkoseryjną produkcję ówcześnie najpopularniejszego auta - Modelu T. To wtedy na auto mógł sobie pozwolić już prawie każdy.


W następnych latach samochód ulegał transformacji zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Zmieniały się silniki, zwiększały swoją moc, powstawały coraz to nowsze modele, niektóre z nich przeszły w niepamięć, a niektóre zostały klasykami. W 1951 r. w Warszawie rozpoczęto produkcję samochodu Warszawa, a 6 lat później samochodu Syrena. Tego samego roku we Włoszech pojawił się niedawno odnowiony Fiat 500, a w 1959 powstał legendarny Mini Morris. W 1963r. został zaprezentowany chyba najpopularniejszy model sportowego auta – Porsche 911, natomiast w 1974 r. pojawił się WV Golf. Godny zwrócenia uwagi jest także pierwszy samochód o napędzie hybrydowym, czyli Toyota Prius.



Przeszłość i teraźniejszość tych wspaniałych pojazdów jakimi są auta już znamy. Ale jaka będzie jego przyszłość? Możemy mieć tylko nadzieje, że konstruktorzy będą dążyć do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów oraz będą preferować ekologiczne rozwiązania.
Artykuły pochodzą z serwisu http://artelis.pl